Duyurular

Paylaş

Türkçe Programlar İngilizce Muafiyet Sınavı Hk.

PLACEMENT TEST

İNGİLİZCE SEVİYE BELİRLEME/MUAFİYET SINAVI

 

Sınav tarihi:

23 Eylül 2021

Sınav başlangıç saati:

14.00

Sınav bitiş saati:

15.40

Sınavın uygulanacağı online platform:

Blackboard/Derslerim/ENGLISH TEACHING PROGRAM /Sınavlar

 

GENEL BİLGİ

Placement Test sınavı 2021-2022 eğitim yılında üniversiteye yeni kayıt yapan öğrencilerin İngilizce seviyelerini belirlemek amacıyla online olarak düzenlenmektedir. Öğrenciler, sınav sonuçlarına göre aldıkları puanlar temel alınarak İngilizce seviyelerine uygun olan derslere yerleştirilirler.

 

Sınava katılmak zorunlu değildir. Muafiyet için yeterli İngilizce düzeyine sahip olmayan öğrencilerin bu sınava katılmalarına gerek yoktur.

·         Meslek yüksekokulu ve Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin alması gereken zorunlu İngilizce dersleri:

1301 GENEL İNGİLİZCE - I

1302 GENEL İNGİLİZCE – II

·         Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin alması gereken zorunlu İngilizce dersleri:

1201 GENEL İNGİLİZCE - I

1202 GENEL İNGİLİZCE – II

2203 GENEL İNGİLİZCE - III

2204 GENEL İNGİLİZCE – IV

·      MYO ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi dışındaki Türkçe programlarda zorunlu olan

İngilizce dersleri(Sadece Endüstriyel Tasarım bu kapsamdadır.)

1201 GENEL İNGİLİZCE - I  (Güz Dönemi)

1202 GENEL İNGİLİZCE – II (Bahar Dönemi)

2203 GENEL İNGİLİZCE - III ve 2204 GENEL İNGİLİZCE – IV dersleri Bölüm programlarında mevcut ise.

 

Placement Test sınav sonucuna göre her bir ders için ayrı ayrı belirlenmiş olan gerekli muafiyet puanına ulaşan öğrenciler bu derslerden muaf tutulurlar ve bu dersleri almaları gerekmez.

·         Placement Test sınavına katılmayan öğrenciler GENEL İNGİLİZCE – I dersine yerleştirilirler.

·         Sınav sadece 1 kez düzenlenir ve öğrenciler eğitim yılları süresince bu sınava tekrar katılamazlar.

 

 

 

 

Sınav İçeriği İle İlgili Genel Bilgiler:

·         Sınav 100 dakikadır.

·         Sınav çoktan seçmeli 100 soruluk bir testten oluşmaktadır.

·         Sorular Okuduğunu Anlama (Comprehension), Okuma (Reading), Kelime (Vocabulary) ve Gramer (Grammar) sorularından oluşmaktadır.

·         Her bir soru 1 puan değerindedir.

·    Sınav esnasında sorular/sayfalar arasında geçiş yapılamamaktadır. Bir soruyu geçtikten sonra tekrar geriye dönülememektedir.

·         Her öğrencinin ekranında farklı soru ve farklı şıklar mevcuttur.

·        Yanlış cevaplar doğruları götürmemektedir ancak öğrencinin seviyesine uygun sınıflara yerleştirilebilmesi için sadece bildiği/emin olduğu cevapları işaretlemesi gerekmektedir.

 

SINAVDAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

·         Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması: Sınav esnasında sınav güvenliğini arttırmak amacıyla Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor programının kullanılması zorunludur. Öğrenciler sınavdan önce Respondus LockDown Browser uygulamasını bilgisayarlarına indirmekle yükümlüdür. Bilgisayarına bu uygulamayı indirmeyen öğrenciler sınava katılamaz/giriş yapamazlar.

 

RESPONDUS LOCKDOWN BROWSER VE RESPONDUS MONİTOR PROGRAMINI BİLGİSAYARINIZA İNDİRMEK İÇİN SIRAYLA AŞAĞIDAKİ ADIMLARI TAKİP EDİNİZ

 

ü  Blackboard sayfanıza giriş yapınız,

ü  DERSLERİM panelinden ENGLISH TEACHING PROGRAM Dersine giriş yapınız,

ü  Sınavlar paneline giriş yapınız,

ü  Placement Test/ Muafiyet Sınavı butonuna basınız,

ü  Bu sayfada sizlere verilen link üzerinden Respondus LockDown Browser uygulamasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sınav uygulaması ekranında sizlere verilen bu linke giriş yaparak yönergeleri izlemeniz yeterli olacaktır.

 

·    Sınav öncesinde verilen Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması linki aracılığı ile öğrenci gerekli adımları/yönergeleri/bilgileri takip edebilir. 

·    Öğrenci sınava sadece masaüstü Windows/Mac bilgisayar, notebook veya İpad ile giriş yapabilir. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması öğrencinin Android tabletlerden veya herhangi bir cep telefonundan sınava giriş yapmasını engeller.

·      Sınava giriş ve Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması Google Chrome aracılığıyla sağlanmalıdır.

·   Öğrencilerin kullanacağı bilgisayarların işletim sistemi Windows 8 ve üstü/Mac MacOS 10.12 ve üzeri olmalıdır.

·  Sınavda bağlantı sorunu yaşamamak için mümkün olduğunca kablolu bağlantı kullanılmalıdır. Sınav süresince güçlü internet bağlantısı gerekmektedir.

·  Bu uygulama ile ilgili daha fazla bilgi/yardım almak için Uzaktan Eğitim Birimi ile iletişime geçebilirsiniz. (Uzaktan Eğitim Birimi e-mail: uzem.destek@isikun.edu.tr)

·       Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması bilgisayarınızdaki/tabletinizdeki hiçbir kişisel veriye erişemez, kopyalayamaz ve erişimi/kopyalanmasını engeller. Bu uygulamanın amacı sınav esnasında sınav ekranı dışındaki sayfalara/uygulamalara erişiminizi engellemek, kamera/mikrofon aracılığı ile sınavı kayıt altına almak ve sınav esnasında oluşabilecek güvenlik ihlallerini raporlamaktır. Bu uygulama bilgisayarınıza zarar vermez.

·         Sınavdan önce veya sınav esnasında sistemsel destek almanız gerektiğinde Uzaktan Eğitim birimi ile iletişime geçebilir, dersinizin hocasına blackboard/mail üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

·         Sınava mazeretsiz katılmayan öğrenciler için sınav tekrarlanmaz.

·         Bulundukları yerde bilgisayar/tablet/internet erişimi olmayan öğrenciler kendilerine en yakın üniversiteden veya Milli Eğitime Bakanlığına bağlı okullardan destek alabilirler. Işık üniversitesi kampüslerinde bulunan kütüphanelerdeki bilgisayarları kullanabilirler.

   

 RESPONDUS LOCKDOWN BROWSER VE RESPONDUS MONİTOR UYGULAMASI KURULUMUNDAN SONRA SINAV GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE ÖĞRENCİLERİN YERİNE GETİRMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU ADIMLAR

·         BİRİNCİ ADIM: Webcam Check (Bilgisayar/kamera kontrolü): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması gereği, program tarafından otomatik olarak öğrencilerin bilgisayar/tablet kameralarının ve mikrofonlarının açık olup olmadığı sınavdan önce kontrol edilir. Kamerası/mikrofonu açık olmayan öğrencilerin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir. Sınav boyunca kamera/mikrofon açık olmak zorundadır.

·         İKİNCİ ADIM: Student Photo (Öğrenci Profil Fotoğraf çekimi): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması kamera aracılığı ile sınavdan önce öğrencinin kameraya bakarak profil fotoğrafını çekmesini talep eder. Sınavdan sonra yapılan kayıt incelemesinde, sınav öncesinde profil fotoğraf çekimini gerçekleştirmemiş olan öğrencilerin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir. Öğrencinin sınav öncesinde kamera aracılığı ile çekilen fotoğrafı öğrenci kimliği ile eşleşmediği durumda öğrencinin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir.

·         ÜÇÜNCÜ ADIM: Show ID (Öğrenci Kimlik Kartı Fotoğraf Çekimi): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması sınavdan önce öğrenciden öğrenci kimlik kartını kameraya göstererek kimlik kartının fotoğrafını çekmesini talep eder ve öğrencinin kart bilgilerini ve fotoğrafını karşılaştırır (öğrenci kartı olmayanlar kimlik kartını gösterebilirler). Bilgileri veya fotoğrafı eşleşmeyen öğrencilerin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir.

·         DÖRDÜNCÜ ADIM: Environment Check (Çevre Kontrol Kaydı/Sınav ortamının kamerayla gösterilerek kaydedilmesi): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması sınavdan önce sınav güvenliğini sağlamak amacıyla öğrenciden sınava gireceği ortamı kamerayla göstermesini talep eder. Öğrenci bu aşamada, kamerayı 360 derece yatay olarak ve ağır hızda çevirerek sınava gireceği ortamın tam görüntüsünü alır. Kamera kullanarak, görüntüde bütün ortamı, bilgisayarın/tabletin arkasını, önünü, masa üzerini, ortamın 360 derece tam görüntüsünü ve kendi görüntüsünü almakla yükümlüdür. Kamerayı çok hızlı çevirdiğinizde görüntü tam alınmamış olur. Sadece ön kısım gösterildiğinde veya sadece arka kısım gösterildiğinde görüntü tam alınmamış sayılır. Kayıt başlatıldığı andan itibaren ve sınav esnasında öğrencinin bulunduğu ortamda başkasının olmaması gerekmektedir. Sınava katılmak için kullanılan bilgisayar/tablet dışında, ortamda telefon/cep telefonu/başka bir tablet/bilgisayar/notebook vb. araç gereç bulundurulamaz. Öğrencinin sınava katıldığı ortamda ulaşılabilir alanlarda/mesafede kitap defter vb. dokümanlar bulundurulamaz. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması aracılığı ile çevre kontrol önizlemesi/kaydı esnasında bu kuralların ihlal edildi raporlandığı/tespit ettiği takdirde öğrencinin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir.

·         BEŞİNCİ ADIM: Facial Detection Check (Yüz Algılama Kontrolü): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması Sınavdan önce ve sınav boyunca öğrencinin yüz taramasını yapar ve öğrencinin bilgileriyle karşılaştırır. Yüz taraması yapılamayan öğrencinin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir. Öğrencinin yüzünün kamerada net görünmesi için ortam ışığının yeterli olması gerekmektedir. Öğrencinin arkasında pencere olmaması gerekmektedir çünkü öğrencinin arkasından kameraya direkt olarak yansıyan ışık öğrencinin yüzünü gölgede bırakmakta ve karanlık çıkmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle arkanızda kameraya direkt ışık yansıtan bir pencere olmamasına dikkat etmelisiniz. Uygulama yüz algılamada problem tespit ettiğinde bunu güvenlik ihlali olarak raporlamaktadır.

 

ÖNEMLİ NOT: 

Yukarıda sıralanan bütün adımları öğrenci uygulamakla yükümlüdür. Ancak yaklaşık olarak 1000 öğrencinin katılacağı İngilizce sınavlarında, sınav akışını bozmamak ve sistemsel aksaklığa neden olmamak adına, öğrenci bu adımlardan herhangi birini eksik bıraksa bile sınava girişi engellenmeyecek ve öğrenci sınava girebilecek, sınavını tamamlamasına izin verilecektir. Güvenlik ihlali raporlanan öğrencilerin sınavları, sınavdan sonra incelenecek ve yukarıda sayılan adımlardan herhangi biri eksik olan öğrencilerin sınav notu (sınavdaki başarı durumları dikkate alınmaksızın) geçersiz sayılacaktır. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulamasının, her bir adımdaki güvenlik ihlalini saniye saniye raporladığını ve kayıt altına aldığını lütfen unutmayınız.

 

SINAV ESNASINDA ÖĞRENCİNİN UYGULAMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU GÜVENLİK UYGULAMALARI

·         Sınav esnasında öğrenci kulaklık kullanamaz. Öğrencinin kulağında kulaklık olmamalıdır.

·         Sınav süresince öğrenci bilgisayarında/tabletinde başka bir uygulamaya giriş yapamaz. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması bunu engeller.

·         Sınav süresince öğrencilerin görüntüleri ve sesleri sistem tarafından izlenir/kayıt altına alınır. Respondus LockDown Browser uygulaması sınav güvenliğini ihlal eden davranış/ortam sesleri/göz hareketleri tespit ettiği takdirde öğrenciye ve dersin hocasına uyarı/rapor ileterek bilgi verir. Bu rapor sınavdan sonra incelenerek, sınav güvenliğini ihlal ettiği tespit edilen öğrencilerin sınavlar notları geçersiz sayılarak 0 (sıfır) olarak değerlendirilir, öğrenci hakkında gerekli işlemler yapılır.

·         Sınav süresince sınava giriş yapılan bilgisayar/tablet ekranı dışında başka bir alana bakılmamalıdır. Öğrenci sınav esnasında ekran dışındaki herhangi bir alana gözünü çevirdiğinde Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması yüz/göz tarama aracılığı ile bunu tespit edip bu durumu güvenlik ihlali olarak rapor eder ve öğrencinin sınavı incelemeye alınarak, güvenlik ihlali doğrulanan öğrencinin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir. Bu nedenle öğrencinin sınav boyunca ekran dışındaki alana bakmaması gerekmektedir.

·         Sınav süresince sınav ortamında öğrenciden başkası bulunmamalıdır. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması başlatıldığı andan itibaren kayıt başlatır ve sınav öncesinde veya sınav esnasında alınan kayıtlarda öğrenci dışında başka şahıs veya şahısların olduğu tespit edildiği durumda öğrencinin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir. Bu uygulama, sınav ortamındaki hareket/ses/görüntü/göz hareketleri gibi etkenlerden durumu tespit edip raporlamaktadır.

·         Sınav süresince cep telefonu, başka bir bilgisayar/tablet, kitap, defter, sözlük vb. doküman kullanılamaz. Sınav ekranı dışındaki hiçbir dış kaynak/etken yardımı alınamaz. Öğrencinin göz hareketlerinden baktığı yön tespit edilebilmekte ve raporlanmaktadır. Güvenlik ihlali yaptığı tespit edilen/doğrulanan öğrencinin sınav notu geçersiz sayılarak 0 (sıfır) olarak değerlendirilir.

·         Sınav süresince öğrencinin/ortamın sessiz kalması gerekmektedir. Sınav süresince ses kaydının alındığı unutulmamalı. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması ortamda ses tespit ettiğinde durumu güvenlik ihlali olarak raporlamaktadır. Bu durumda öğrencinin sınav kayıtları, sınavdan sonra incelemeye alınır ve güvenlik ihlali olduğu doğrulanan sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir. Öğrenci sınav sorularını sesli veya mırıldanarak okuduğunda yine güvenlik ihlali olarak raporlanır. Bu nedenle, tıpkı örgün eğitim yapılan dönemlerde yapılan sınavlarda olduğu gibi, online yapılan sınav boyunca öğrencinin sessiz kalması gerekmektedir.

·         Sınav esnasında öğrenci kulaklık kullanamaz. Görüntü kaydının alındığı unutulmamalı.

·         Sınav süresince su dışında yiyecek/içecek tüketilmemeli.

·         Sınav esnasında kamera görüntüsü alanı dışına çıkılamaz, tuvalete gidilemez. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması yüz taraması aracılığı ile öğrencinin kamerada görünmediğini tespit ettiği durumda sınav ihlali uyarısı verir ve raporun incelenmesi sonucu güvenlik ihlali tespit edildiği takdirde öğrencinin sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir.

·         Sınav esnasında kamerayı kendine ve ekranı/klavyeyi başka yöne/şahısa çeviren öğrencilerin sınavları güvenlik ihlali nedeniyle raporlanır ve sınav notu geçersiz sayılır ve 0 (sıfır) olarak değerlendirilir.

·         Sınav güvenliğini ihlal ettiği raporlanan öğrencilerin sınav kayıtları sınavdan sonra incelenir ve inceleme sonucunda kopya çeken/ başka yerden/şahıstan yardım alan öğrencilerin sınav notu geçersiz sayılır, 0 (sıfır) olarak değerlendirilir ve öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlatılır. Disiplin soruşturması sonucunda sınav güvenliğini ihlal ettiği belirlenen öğrenci okuldan uzaklaştırılma cezası alır.

 

ÖNEMLİ NOT:  

Yukarıda sıralanan bütün uyarıları öğrenci dikkate almakla yükümlüdür. Ancak yaklaşık olarak 1000 öğrencinin katılacağı İngilizce dersleri sınavlarında, sınav akışını bozmamak ve sistemsel aksaklığa neden olmamak adına, öğrenci bu uyarılardan herhangi birini ihlal etse bile sınava girişi engellenmeyecek ve öğrencinin sınavını tamamlamasına izin verilecektir. Güvenlik ihlali raporlanan öğrencilerin sınavları, sınavdan sonra incelenecek ve yukarıda sayılan adımlardan herhangi birini ihlal ettiği tespit edilen öğrencilerin sınav notu (sınavdaki başarı durumları dikkate alınmaksızın) geçersiz sayılacaktır. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulamasının, sınav öncesinde ve sınav esnasında oluşan bütün güvenlik ihlallerini saniye saniye raporladığını ve kayıt altına aldığını lütfen unutmayınız.

 

Başarılar.

English Teaching Program

 

 

 

______________________________________________________________________________________________

GSF ve MYO Bölümleri için başvuru:

Nihan Markoç Özaydın (Koordinatör): nihan.ozaydin@isikun.edu.tr

Hacer Gözen: hacer.gozen@isikun.edu.tr

Yasemin Erdemci: yasemin.erdemci@isikun.edu.tr

Berrak Özdener: berrak.ozdener@isikun.edu.tr

Ecehan Özgüner: ecehan.ozguner@isikun.edu.tr

 

Diğer bölümler için başvuru:

İrem Karaman Korur: irem.karaman@isikun.edu.tr

 


İlgili Dosyalar